Rodičovská dovolená – období růstu

Projekt Rodičovská dovolená – období růstu se zaměřuje na vzdělávání rodičů v Pardubickém kraji, vracejících se po rodičovské dovolené na trh práce. Účelem projektu je napomoci (zejména) matkám s malými dětmi vrátit se bezproblémově na trh práce. Projekt se zaměřuje na oblast aktivizace, vzdělávání a zapojení cílové skupiny do aktivní činnosti v mateřských a rodičovských centrech.

Cíle projektu

Projekt Rodičovská dovolená-období růstu má tyto cíle:

1/ Zavést edukačně aktivizační systém modelových pozic ve 3 mateřských a rodičovských centrech (MRC) – systém umožní 17 zapojeným klientům (tzv. MODELKÁM) rozvíjet své klíčové pracovní kompetence formou zapojení do aktivit MRC po dobu 3 měsíců; klient získá oficiální osvědčení o praxi.

2/ Vytvořit a realizovat Aktivizačně motivační kurz v 6 MRC, proškolit 80 osob na rodičovské dovolené nebo s dětmi do 15 let – vznikne nový kurz cílený na rodiče končící rodičovskou dovolenou, kurz jim napomůže uvědomit si své pracovní kompetence, rozvinout je a připraví je na návrat do zaměstnání; navazovat bude ICT kurz buď pro začátečníky nebo pro zkušenější uživatele.

Realizátor projektu

Název: Koalice nevládek Pardubicka, o. s.

IČ: 26679485

Ulice: Komenského 432

Město: Pardubice

PSČ: 530 03

WWW: http://www.konep.cz

Partneři

Klíčoví partneři projektu:

1) Rodinné centrum Beránek

Činnost Rodinného centra Beránek byla zahájena 9. září 2008. Podnětem ke vzniku byla snaha naplnit potřeby rodin malého města, kde podobné zařízení dosud chybělo. Činnost centra se postupně rozvíjí podle potřeb maminek, které centrum navštěvují.
Nyní je před námi další školní rok a činnost centra bude dále rozšířena. Bude tevřeno čtyři dopoledne v týdnu, pondělí až čtvrtek, a ve středu i odpoledne. Internetové stránky: www.beranek.jbchocen.cz

2) Rodinné Integrační centrum

Rodinné Integrační Centrum o.s. – Centrum pro rodiče s dětmi MOZAIKA (RIC) poskytuje služby a volnočasové aktivity rodičům (rodinným příslušníkům) pečujícím o děti ve věku od narození do 7 let (u dětí se zdravotním postižením není věk omezen) za účelem prevence proti sociálnímu vyloučení způsobenému déletrvající sociální izolací. Dále se zaměřuje především na podporu aktivního trávení volného času rodičů s dětmi a poskytování vzdělávacích akcí pro rodiče, které zvýší jejich osobní potenciál a napomohou jim k lepšímu uplatnění na trhu práce (např. výuka anglického jazyka).

POSLÁNÍM RIC je podpora mateřství, rodičovství a zdravých vztahů v rodině prostřednictvím tvořivých, komunitních činností a poradenských, vzdělávacích programů s cílem integrace a prevence sociální izolace rodičů pečujících o děti zdravé a děti se zdravotním postižením.
Internetové stránky: www.ric.cz

3) Centrum pro rodinu Kujebáček o.s.

Centrum pro rodinu Kujebáček je občanské sdružení, jehož hlavní aktivitou je provoz rodinného centra, které funguje již druhým rokem. Cílovou skupinou jsou rodiče s dětmi do 6 let. Rodiče mají možnost docházet do rodinného centra spolu se svými dětmi a provádět společné aktivity – jak s dětmi, tak bez dětí.
Setkávání se s dalšími rodiči jim umožňuje vyjít ze sociální izolace způsobené dlouhodobým setrváváním na mateřské nebo rodičovské dovolené, dostat se do kontaktu s lidmi, kteří jsou v obdobné životní situaci, komunikovat o věcech každodenní péče o děti, ale také o jiných záležitostech, o kterých si tito rodiče nemají běžně čas nebo příležitost popovídat (možnosti uplatnění na trhu práce, aktuální dění ve světě a mnoho dalších).
Rodiny se zapojují do společenského života (kulturní, sportovní aj. akce), provozují kolektivní činnosti (rukodělné, pohybové) a získávají informace z přednášek organizovaných v centru.
Internetové stránky: http://www.kujebacek.cz/

4) Mateřské a rodinné centrum Krůček Svitavy o.s.

Mateřské a rodinné centrum Krůček Svitavy, o.s. je registrováno od srpna 2001. Jeho posláním je plnit funkci centra komunitního a integračního, výchovného a vzdělávacího, informačního, poradenského a multigeneračního pro rodiny s malými dětmi. Cílem sdružení je přispívat k prevenci sociálního vyloučení a izolace matek a rodin s malými dětmi, těhotné ženy připravit na mateřství a rodičovství, předávat poznatky o výchově dětí a psychologii rodinného života a podpořit výchovu k odpovědnému lidství.
Internetové stránky: http://materskearodinnecentrumkrucek.webnode.cz/

5) Mama Klub

Občanské sdružení Mama klub Chrudim vzniklo v září roku 1999. Cílem je poskytovat moderní zázemí pro volný čas, individuální rozvoj a vzdělávání především mladých rodin s dětmi a budoucích rodičů a ekovýchovně působit na děti předškolního věku.
Cílem Mama klubu je: posilovat prvořadou a nezastupitelnou roli rodiny a rodičovské výchovy a mateřskou roli ve společnosti, vytvářet prostor pro sociální prevenci pro rodiny s dětmi, získávat a předávat odborné poznatky o výchově, zdraví a psychologii rodinného života, vychovávat děti i dospělé k aktivnímu poznávání a úctě k přírodě, podporovat právní ochranu rodiny, mateřství a rovné příležitosti mužů a žen.
Internetové stránky: http://www.materskacentra.cz/chrudim/

6) Rodičovské centrum Radovánek

Rodinné centrum Radovánek v Heřmanově Městci naplno funguje od září 2007. Během necelého roku provozu se přihlásilo ke členství v o.s. 65 rodičů se 78 dětmi. V heřmanoměsteckém regionu je velký počet rodin s malými dětmi, ale malá nabídka prostor a aktivit.
Cílem rodinného centra je vytvořit přátelské prostředí pro rodiče, kteří jsou dlouhodobě izolováni od běžného společenského a pracovního života, a jejich děti, kde aktivně využijí svůj čas, ať při společných činnostech s dětmi nebo pouze s dospělými. Základní program pro rodiče s dětmi tvoří hry, pohybové aktivity a tvořivá dílna.
Pro rodiče jsou určeny zejména besedy nad aktuálními tématy, přednášky a semináře. Mimo pravidelný program pořádá centrum řadu mimořádných akcí-výlety, divadelní představení, besídky.
Internetové stránky centra se připravují.

7) Mateřské centrum Kamínek

Mateřské centrum Kamínek v Chocni je dobrovolnou, nezávislou organizací registrovanou u Ministerstva vnitra České republiky. Posláním mateřského centra je podporovat prvořadou funkci rodiny a rodičovské výchovy. Mateřské centrum je členem MAS Nad Orlicí a od 10.2.2009 je členem Sítě mateřských center.
Mateřské centrum poskytuje rodičům a dětem prostor pro setkávání a navazování vztahů a současně tak oživuje společenský život města Chocně. Dále nabízí zajímavé způsoby aktivního trávení volného času. Mateřské centrum zajišťuje různé odborné programy o výchově, zdraví, psychologii rodinného života a zdravém životním stylu. Poskytuje rady rodičům a napomáhá jejich dalšímu vzdělávání.

Internetové stránky: www.mckaminek.ic.cz

8) Mateřské centrum Litomyšl

Mateřské Litomyšl vzniklo jako občanské sdružení začátkem roku 1996. Je určeno dětem od 0 do cca 7 let, jejich rodičům a všem, kteří chtějí společně s dětmi aktivně prožít nejkrásnější část jejich života. Kromě pravidelných kroužků pro děti i dospělé organizuje RC také přednášky odborníků, odpolední a sobotní akce pro širokou veřejnost a řadu dalších aktivit. O pravidelný chod se dobrovolně starají samotní návštěvníci Rodinného centra (maminky na Rodinné dovolené) a vytvářejí také programovou nabídku akcí.

Více informací na internetových stránkách: www.rc.litomysl.cz

9) Rodinné centrum Jablíčko

Občanské sdružení JERMS, o.s., bylo založeno v roce 2007 především s cílem vytvořit a provozovat Rodinné centrum Jablíčko v Jablonném nad Orlicí (dále jen Jablíčko), které by poskytovalo prostor pro začleňování rodičů, kteří celodenně pečují o malé děti, do společenského života, pořádalo programy pro využití volného času rodin s dětmi a celkově přispívalo k rozvoji občanské společnosti a posílení hodnot rodiny.

Průměrná návštěvnost je 30 rodin týdně z Jablonného nad Orlicí a okolních obcí. Jablíčko nabízí pravidelné aktivity: 3x týdně hernu pro rodiče s malými dětmi (cca hodinový program – zpívánky, tanečky, tvoření), 1x týdně jazykový kurz angličtiny pro předškoláky a prvňáčky, 1x týdně cvičení pro těhotné ženy a 2x měsíčně Mimiklub – cvičení pro maminky po porodu a rozvoj správných pohybových návyků u kojenců a batolat. Jsou zde pořádány také besedy na aktuální témata.

Internetové stránky: www.rcjablicko.estranky.cz

10) Mateřské centrum Rosa

MC ROSA bylo založeno 11. 3. 2003 v České Třebové a je členem Sítě MC v České republice. Cílem činnosti MC je umožnit rodičům na mateřské či rodičovské dovolené vyjít z izolace domova a smysluplně trávit čas mezi jinými rodiči s dětmi. Děti mají k dispozici velkou, pěkně vybavenou hernu, kde se mohou dosyta vyřádit. Rodiče se zatím mohou s ostatními u kávy podělit o své zkušenosti, navázat nová přátelství nebo si“zasurfovat“ na internetu.To však není hlavní náplní naší činnost, každý měsíc střídáme v programu pravidelné akce pro rodiče a děti jako je maňáskové divadlo, výtvarná dílna -Šikulkové, cvičení, ZPÍVÁNKY. Od září letošního roku pak EKOKLUBÍČKO kde se scházíme se skřítkem KOŘÍNKEM A KERAMKA pro děti od 4 let.

Více informací, program centra na internetových stránkách: www.mcrosa.predskolaci.cz

11) Mateřské a komunitní centrum Kocourek

Mateřské a komunitní centrum Kocourek o.s. vzniklo v Březové nad Svitavou v roce 2007 jako odezva na poptávku po místě, kde by se mohly formálně i neformálně stýkat rodiny s dětmi. Vhodným prostředím pro navazování kontaktů je zejména pro velký počet mladých rodin s malými dětmi, které se do obce přistěhovaly díky nové zástavbě a které zde nemají rodinné zázemí. Centrum pomáhá se začleňováním do života obce těmto rodinám, ještě více ohroženým sociální izolací. Vizí mateřského a komunitního centra je stát se místem, kde se

budou setkávat rodiny starousedlíků i nově přistěhovalých občanů. Centrum navštěvují rodiny nejen z Březové, ale i z okolních obcí.

Internetové stránky centra: www.mckocourek.eu

12) Rodinné centrum Srdíčko

Rodinné centrum Srdíčko v Ústí nad Orlicí nabízí programy pro děti a rodiče z města i okolí – pravidelné aktivity konané v herně a na hřišti nebo jednorázové, převážně víkendové akce.

Cílovou skupinou jsou rodiče s dětmi předškolního věku a jejich další rodinní příslušníci. Pravidelné každodenní aktivity jsou navštěvovány průměrně 10 dospělými a 12 dětmi. Jednorázových akcí se účastní od 20 do 300 návštěvníků podle zaměření akce (např. přednášky – kurz první pomoci, vedení rodinných financí atd. a akce pro rodiny s dětmi – Drakiáda, Dětský den, Maškarní apod.).

Internetové stránky centra: www.rcsrdicko.estranky.cz

13) Občanské sdružení CEMA Žamberk

Rodinné centrum může být příležitostí pro matky na mateřské dovolené, protože ty se odchodem z práce a péčí o děti mohou přechodně ocitnout v určité izolaci, k níž přispívá i naše současné společenské klima.

Je to místo, kde se maminky s malými dětmi mohou scházet, aniž by se od nich odloučily. Dává jim možnost vyjít z osamělosti domova a najít společenství založené na principech dobrovolnosti a svépomoci.

Maminky se v centru zúčastňují různých programů, či se samy aktivně podílejí na jejich vytváření. Uplatňují zde své znalosti a dovednosti, realizují se v rozličných aktivitách. To pomáhá v udržení profesní orientace a v posílení sebevědomí. Matka se potom cítí vyrovnaně a může vytvářet pevné zázemí pro svou rodinu.

Internetové stránky: www.pohoda.org