Unikátní projekt z dílny KONEPu, který propojuje neziskový, podnikatelský a veřejný sektor. Umožňuje prezentaci projektů neziskových organizací před donátory z řad firem a veřejné správy, kteří chtějí podpořit kvalitní a prospěšné projekty.
Návrat na trh práce nemusí být složitý
Maminky po mateřské či rodičovské dovolené mají často snížené sebevědomí a sebedůvěru. Po čase stráveném v užších sociálních vazbách nejbližší rodiny a přátel jen nelehko vstupují znovu do práce. Jejich obavy, zda zvládnou zapojení do pracovního týmu a zda skloubí nové zaměstnání s péčí o děti, pomáhají rozptýlit projekty zaměřené na návrat rodičů na trh práce. Financují je převážně evropské fondy.
TÉMĚŘ ČTYŘICET MAMINEK ZNOVU NA TRHU PRÁCE DÍKY ROZVOJOVÉMU PROJEKTU
Na konci loňského roku skončil jeden z rozvojových projektů z dílny Koalice nevládek Pardubicka
s názvem „Štěstí přeje aktivním a dobře připraveným“. Pomohl téměř čtyřiceti maminkám
z Pardubicka, Přeloučska a okolí Heřmanova Městce vrátit se po mateřské nebo rodičovské dovolené zpátky na pracovní trh. Výsledky projektu příjemně překvapily. Celkem 13 maminek získalo práci v neziskovém sektoru, 19 se zapojilo do podnikatelského odvětví a 3 maminky a jeden svobodný muž získali zaměstnání v příspěvkových organizacích. Živnostenský list si založilo 7 maminek. Díky úspěchu projektu se proto rozjel další obdobný projekt s názvem „Aktivně ke štěstí a spokojenosti“.
„Do projektu jsem vstoupila spíše ze zvědavosti. Zaujala mne zajímavá náplň kurzů. Chtěla jsem také poznat nové lidi, kteří se nacházejí v podobné situaci, kdy se budou opět vracet do práce po mateřské. Věřím, že díky absolvování kurzů si alespoň částečně zvýším pravděpodobnost nalezení zaměstnání. Očekávám, že si také více ujasním, co by mne bavilo a co bych chtěla v budoucnu dělat,“ říká nadšená maminka malého synka Barbora Jouzová. S podobnými motivy vstoupilo do motivačních kurzů dalších 13 účastnic, které se přibližně za 4 měsíce, kdy projekt skončí, začnou rozhlížet po nových pracovních příležitostech.
PROJEKT OTEVÍRÁ PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOSTI TAKÉ NEZAMĚSTNANÝM A HENDIKEPOVANÝM
„Nejen maminky pečující doma o malé děti, mají problém s navrácením na trh práce,“ uvádí Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka a dodává: „Rozvojové vzdělávací projekty otevíráme i pro jiné obtížněji zaměstnatelné skupiny na trhu práce. Místo v projektu naleznou třeba dlouhodobě nezaměstnaní, lidé se zdravotním či jiným hendikepem i osoby starší 50 let. Zájemci projdou motivačními workshopy zaměřenými na sebepoznání, tvorbu pracovní vize, komunikaci a přípravu na výběrové řízení nebo přijímací pohovor. Po absolvování kurzů naši klienti konzultují s koučkou
a pracovní poradkyní vhodné zaměstnání nebo podnikání a ujasňují si představu o oboru, ve kterém hledají uplatnění.“
PŘES MILION KORUN NA PODPOROVANÁ ZAMĚSTNÁNÍ
„Právě maminky po mateřské nebo rodičovské dovolené patří mezi nejvíce ohrožené skupiny na trhu práce v Pardubickém kraji,“ říká Pavel Šotola, radní pro sociální oblast a neziskový sektor Pardubického kraje. „Jestliže se podařilo znovu navrátit do práce čtyři desítky maminek v náročné době poznamenané protiepidemickými opatřeními a k tomu ještě sladit jejich zaměstnání s péčí
o rodinu, dá se hovořit o úspěchu takových projektů. Navíc náklady rozvojových projektů tohoto typu pokrývají z velké části evropské finanční zdroje, což svým způsobem šetří rozpočty veřejné správy,“ doplňuje radní Pavel Šotola. Konkrétně z rozpočtu projektu „Štěstí přeje aktivním a dobře připraveným“ šlo na mzdové příspěvky zaměstnavatelům 1,14 milionů korun. Přibližně polovinu z toho tvořily mzdy maminek, které získaly práci v neziskovém sektoru.