Commune Reddere

MOTTO: Nejvyšší formou konkurence je spolupráce

Českým neziskovým organizacím chybí zkušenosti a know-how v mnoha oblastech. Jednou z nich je faktická partnerská spolupráce. Projekt Communem reddere je zaměřen na přenos know-how a příkladů dobré praxe zejména v oblasti budování skutečných partnerství mezi nevládními neziskovými organizacemi (NNO).

Účelem projektu je posílit spolupráci v rámci oborů, mezi různými sektory i mezi sítěmi neziskových organizací. Hlavním cílem je zvýšit kompetence NNO pro rozvoj udržitelných partnerství. Cíle bude dosaženo realizací stáží u zahraničních partnerů, zpracováním metodik a příruček, jejich aktivním šířením, školením pracovníků a inovací programů služeb partnerů.

Cílovou skupinou projektu jsou nevládní neziskové organizace. Projekt je realizován Koalicí nevládek Pardubicka, o. s. v partnerství s o. s. Amalthea, Oblastní charitou Pardubice, Daphne – Institutem aplikované ekologie a 6 zahraničními partnery.

Cíle projektu

Projekt Communem Reddere má dva základní cíle:

1) Zvýšit kompetence nevládních neziskových organizací (NNO) pro rozvoj udržitelných partnerství
2) Zvýšit odbornost NNO v oblasti jejich působení

Ad 1) Zvýšení kompetencí NNO spočívá v popisu a šíření fungujících modelů přípravy a realizace projektů NNO se zapojením až desítek partnerů a dopadem na území kraje či NUTS2; tzn. popsat a šířit způsoby minimalizace rizik, evidence odvedené práce a nastavení dlouhodobé udržitelnosti projektů i projektových partnerství.

2) Zvýšení odbornosti NNO v oblasti jejich působení spočívá v popisu a šíření dobré praxe budování partnerství v oblasti:

Realizace projektu

Realizace projektu je rozdělena do 8 klíčových aktivit (KA):

KA1 – Zahájení realizace projektu (realizuje Koalice nevládek Pardubicka, o. s., dále KONEP)
KA2 – Náhradní rodinná péče (realizuje Amalthea o. s.)
KA3 – Ochrana životního prostředí (realizuje DAPHNE ČR)
KA4 – Sociální služby mimo centra regionů (realizuje Oblastní charita Pardubice)
KA5 – Řízení a administrativa projektu (realizuje KONEP, o. s.)
KA6 – Udržitelné mezisektorové partnerství NNO (realizuje KONEP, o. s.)
KA7 – Studijní cesty do zahraničí (realizuje KONEP, o. s.)
KA8 – Síť učících se organizací (realizuje KONEP, o. s.)

Hlavní výstupy projektu:

Mezinárodní spolupráce

Mezinárodní spolupráce je realizována prostřednictvím zapojených zahraničních partnerů do klíčových aktivit projektu: – Caritasverband für die Diözese Osnabrück e.V (DE) – CERI – Carpathian EcoRegion Initiation (SR) – Návrat (SR) – East Lothian Council (UK) – London Borough of Islington (UK) – Farming & Wildlife Advisory Group (UK)

Partneři

Klíčoví partneři projektu:

1) DAPHNE CŘ – Institut aplikované ekologie
Posláním DAPHNE ČR je přispívat k ochraně přírody a k šetrnému hospodaření v krajině prováděním odborného výzkumu a osvěty v oblasti ekologie a zemědělství. Daphne sídlí v Českých Budějovicích a má pobočky v Praze a Chrudimi. Je členskou organizací CERI – Carpathian EcoRegion Initiative a Zdravá krajina – síť vzdělávacích a poradenských středisek pro podporu hospodaření šetrného k přírodě a krajině. Svou činnost zakládá na odborných znalostech ekologie a partnerské spolupráci.

2) Občanské sdružení Amalthea
Sdružení vzniklo na podzim roku 2003 s cílem poskytovat dostupné a kvalitní služby podporující rozvoj péče o rodinu a dítě.
Amalthea je nestátní neziskovou organizací, která podporuje zdravé fungování rodiny, pomáhá řešit problémy tak, aby se předcházelo umísťování dětí do ústavní péče, podporuje a doprovází náhradní rodiny. Působí na území Pardubického kraje a je členskou organizací Koalice nevládek Pardubicka.

3) Oblastní charita Pardubice
Posláním Oblastní charity Pardubice (dále jen OCHPA) je pomáhat lidem v hmotné, sociální, zdravotní, duševní a duchovní nouzi bez ohledu na jejich příslušnost k rase, národnosti nebo náboženskému vyznání, a to zejména formou: poskytování odborných sociálních a zdravotních terénních služeb podle potřeb uživatelů a indikace ošetřujícího lékaře, pečovatelských služeb, osobní asistence u občanů s postižením, podporou rodinných příslušníků občanů v tíživé sociální nebo zdravotní situaci, podporou samostatného bydlení, center denních služeb, sociálně-zdravotním poradenstvím, terénních programů, osvětových akcí a sbírkové činnosti určené na podporu uvedených aktivit a pomoci lidem v nouzi.
Oblastní charita Pardubice je členskou organizací Koalice nevládek Pardubicka, o. s.

Zahraniční partneři

1) Caritasverband für die Diözese Osnabrück e.V
Diecézní charita Osnabrück je zaregistrovaným sdružením římskokatolické církve, které působí na severozápadu SRN; oblast jejího působení má podobné demografické charakteristiky regionu jako obce na Pardubicku.

2) CERI – Carpathian EcoRegion Initiation
CERI je unikátní mezinárodní koalice NNO a výzkumných institucí pracujících v zájmu společné vize ochrany a udržitelného rozvoje Karpat. CERI funguje jako jediné kontaktní místo pro komunikaci a koordinaci projektů a výzkumu v celých Karpatech. Do projektů zapojuje podle možností členské organizace z Polska, České Republiky, Slovenska, Ukrajiny, Maďarska, Rumunska a Srbska, celkem 45 organizací.
CERI je členem mezinárodní ekologické sítě, která má za cíl udržitelně chránit, zachovávat a spravovat přírodní zdroje Karpat. Posláním CERI je prostřednictví mezinárodního partnerství vyzdvihovat ekologický a kulturní význam Karpat.

3) East Lothian Council
East Lothian Council (ELC) je místní autorita (správní úřad) v aglomeraci s téměř 100 tisíci obyvateli, se smíšenými venkovskými a městskými oblastmi. V sociální oblasti mj. zajišťuje podporu a služby dětem, mládeži i rodinám v krizi; postavení úřadu rámcově odpovídá českým Odborům sociálně právní ochrany dětí.
Mimo tuto činnost vyvíjenou ze zákona, aplikují od roku 2006 v oblasti náhradní rodinné péče multiagenturní model GIRFEC (Getting It Right For Every Child). Model je založen na úzké týmové spolupráci různých institucí sociální sítě – od škol, policie, zdravotníků po úřady, neziskové organizace a pěstounské rodiny.

4) London Borough of Islington
Islington je městskou částí Londýna, žije zde přibližně 200 tis. obyvatel, avšak pracuje zde téměř 1 mil. lidí. V Islingtonu působí přes tisíc neziskových organizací. Od roku 1998 je systematicky podporována partnerská spolupráce mezi Islingtonem a NNO na bázi přípravy a realizace partnerských projektů.

5) Farming & Wildlife Advisory Group (FWAG)
FWAG bylo založeno v roce 1969 skupinou pokrokových farmářů, kteří si uvědomovali změny v přírodní biodiverzitě kvůli zvyšující se intenzifikaci zemědělského hospodaření. Jde o nezávislou dobročinnou organizaci a působí na celém území Anglie, Walesu a Severního Irska. Hlavní cílovou skupinou jsou zemědělci.
Zpracovává expertizy v oblasti environmentálního managementu, poradenství zemědělcům, projekty v ochraně životního prostředí, rozvoje venkova, vzdělávání samosprávy.
FWAG má vytvořenou síť poboček, které v místě spolupracují s různými organizacemi. FWAG je koordinačním prvkem, který je schopen zapojit desítky organizací do partnerských projektů v rámci celé Británie. Zkušenosti v této oblasti získává a síť organizací buduje již 25 let.

6) Návrat
Návrat je specializovaná nevládní organizace na Slovensku, která od roku 1993 působí v oblasti náhradní rodinné péče (NRP) a od roku 2005 i v oblasti ohrožených biologických rodin. Návrat má udělené akrediteca Ministesrtva práce, sociálních věcí a rodiny v sociálně právní ochraně dětí.
Návrat poskytuje v oblasti NRP komplexní odborné služby dětem, které hledají rodinu a lidem, kteří se je rozhodli přijmout k sobě. Působí na celém Slovensku, má 7 poboček, 50 zaměstnanců, 50 externistů a 100 stálých dobrovolníků.

Realizátor projektu

Název: Koalice nevládek Pardubicka, o. s.

IČ: 26679485

Ulice: Komenského 432

Město: Pardubice

PSČ: 530 03

WWW: http://www.konep.cz