Úvod Aktuality Svitavské neziskovky dostaly bezmála 345 tisíc korun
20. října 2021

Svitavské neziskovky dostaly bezmála 345 tisíc korun

Že se jednalo o výjimečné setkání, se ukázalo na peněžním obnose, který se podařilo vybrat. Konkrétně šlo o 343 tisíc korun. „Z vybrané sumy mám opravdu velkou radost,“ neskrývala nadšení Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka: „Jde o novou rekordní částku pro okres Svitavy po sedmi letech, kterou se konečně podařilo překonat z roku 2014. Tehdy se vybralo 328 tisíc korun.“

Nikdo neodešel s prázdnou…

Prezentované projekty byly zaměřené například na pořízení elektrokola nebo invalidních vozíků, koupi nábytku a rozšíření prostor k setkávání či vznik nového dětského lesního klubu.

Nejvyšší peněžní částkou, 57 tisíci korunami, podpořili donátoři obecně prospěšnou společnost Ruka pro život. Klientům denního stacionáře v Litomyšli, kteří mají potíže s pohybem, se budou moci koupit dva invalidní vozíky pro převoz na zahradu, kterou má stacionář dlouhodobě v pronájmu. „Výše podpory od donátorů byla velkým překvapením,“ neskrývala své dojmy metodička sociálních služeb, Jitka Tauchmannová, která projekt prezentovala a dodala: „Díky tomuto daru pořídíme nejen vozíky, ale také přenosný elektrický pohon, který asistentům stacionáře výrazně usnadní práci.“

Rovných 50 tisíc korun, a pomyslné druhé místo vybojovaly hned tři organizace – Květná zahrada na vybavení komunitní místnosti novým nábytkem. Bonanza Vendolí na opravu a obnovu dílny, která bude sloužit nejen jako technické zázemí, ale také jako prostor ke spolupráci s místními řemeslníky a rodiči dětí. A Charita Svitavy, jejíž zástupci měli nejemotivnější prezentaci a dojali nejednu z přítomných donátorek. Díky podpoře projektu Dožít mezi svými bude moci charita financovat službu domácí ošetřovatelské a paliativní péče, která na Svitavsku velmi chyběla.

Částku 49 tisíc korun si odneslo Ekocentrum Linhartice, které se Burzy filantropie účastnilo poprvé. Centrum environmentální výchovy Stolístek rozšíří svoji činnost o další „lístek“ a to o lesní klub pro předškolní děti. Rodičům z Moravské Třebové a okolí tím nabídne alternativu ke klasickému předškolnímu vzdělávání. V uvozovkách „poslední“ skončila Farní charita Litomyšl, která získala 48 tisíc korun. Svým pečovatelkám pořídí skvělá, rychlá, ale zároveň bezpečná elektrokola. Nižší náklady, větší efektivita a méně znečištění životního prostředí. Pečovatelky budou u svých klientů rychleji, ekologicky i ekonomicky.

Tři donátoři udělili dvěma organizacím přímou peněžní podporu bez nutnosti prezentace tzv. Divokou kartu. Byly jimi Oblastní charita Polička a Charita Moravská Třebová. Z jedenácti přihlášených projektů získalo finance osm z nich. Ale ani zbylé tři neziskovky neodešly s prázdnou. Všichni přihlášení dostali od hostitele poslední letošní burzy, firmy QANTO, dárek v podobě slevové karty na nákup zboží v jejich řetězci maloobchodních prodejen.

Jsem velmi rád, že se Burza filantropie stále rozvijí, a to i v náročné době ovlivněné koronavirem. Letos přinesla neziskovým organizacím v našem kraji téměř 2 miliony korun. Díky všem donátorům za podporu prospěšných projektů neziskovek,“ zhodnotil na závěr průběh desátého ročníku Pavel Šotola, krajský radní zodpovědný za neziskový sektor.

Burzu filantropie pořádá od roku 2012 ve spolupráci s Pardubickým krajem Koalice nevládek Pardubicka, spolek neziskových organizací. O podporu donátorů se zde ucházejí neziskové organizace, které mohou získat finanční, materiální nebo třeba jinou formu pomoci, která vede k úspěšné realizaci jejich veřejně prospěšných projektů. Doteď jich bylo podpořeno 403 v celkové hodnotě 14 350 235 korun.

Více informací o podpořených organizacích naleznete na www.burzafilantropie.cz/pardubickykraj.

Fotografie naleznete na www.konep.rajce.idnes.cz.


Naši partneři