Úvod Aktuality Burza filantropie nadále propojuje světy neziskovek a firem
11. června 2015

Burza filantropie nadále propojuje světy neziskovek a firem

V Pardubicích byl zahájen již čtvrtý ročník dobročinného setkání Burza filantropie, pořádaném Koalicí nevládek Pardubicka a Pardubickým krajem. Na Burze se i letos představily projekty neziskových organizací, které se ucházely o finanční nebo materiální podporu donátorů z řad podnikatelského a veřejného sektoru. „Den D“ pardubických neziskovek skončil velkým úspěchem – donátoři podpořili veřejně prospěšné projekty sumou 304 000 Kč! 

„Se svými projekty uspělo všech 6 neziskových organizací, které do „finále“ burzy postoupily na základě hlasování veřejnosti i samotných donátorů,“ informuje o výsledku burzy Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka. 

Díky získané podpoře bude pozitivně ovlivněn život mnoha lidí. Česká abilympijská asociace tak nastartuje svůj pozoruhodný projekt „Včelařství v zahradě u Kosatce“, spočívající v pořízení vlastních včelstev a stáčírny medu. Med z Pardubic bude brzy k dostání v prodejně Pardubanda. Zaměstnání zároveň získá několik handicapovaných klientů organizace. Oblíbená farma sdružení Apolenka – hiporehabilitace vybuduje díky finančním darům nové sociální zázemí. „Moc děkujeme za podporu donátorů, díky nim budeme moci pořídit nové mobilní toalety, ty budou sloužit všem návštěvníkům farmy, klientům hiporehabilitace i školním dětem, které k nám chodí na environmentální výuku,“ vysvětluje Diana Houdová ze sdružení Apolenka – hiporehabilitace. 

Donátoři Burzy filantropie pomohli mnoha potřebným, především dětem. Málokdo si dokáže představit těžké životní situace rodin s neslyšícími dětmi. Právě jim pomůže projekt „Znakujeme s medvědy“ Centra pro dětský sluch TamTam. Plyšoví medvídci pomohou rodičům i dětem při učení znakového jazyka a vyjadřování vlastních pocitů a potřeb. Podobně složitý je život rodin a dětí s poruchami autistického spektra. Pro jejich rodiče prakticky neexistuje slovo „dovolená“, péče o děti je nepřetržitou činností. Pamatuje na ně však Rodinné integrační centrum, které pro ně zrealizuje odlehčovací služby spočívající v hlídání autistických dětí a poskytnutí alespoň krátkého volného času. Organizace Amalthea přichází se zcela novým přístupem v řešení složitých rodinných vztahů. Byť se to může zdát překvapivé, málokdy se při nich naslouchá přáním samotných dětí. Amalthea však chce toto změnit a pomocí projektu „Ptejme se dětí a naslouchejme jim“ zavést praxi respektování názorů a potřeb, které cítí ti nejmenší. Burza filantropie letos pomohla zlepšit život také nevidomým. Tyfloservis uspěl s projektem zřízení speciálně upravené cvičné kuchyně, jenž bude sloužit k nácviku praktických zkušeností z každodenního života v domácnosti, které přispějí k větší osobní samostatnosti nevidomých a slabozrakých klientů.

Letošní rok zavítalo na pardubickou burzu i mnoho významných hostů, kteří chtěli spatřit průběh burzy na vlastní oči. Patřili mezi ně zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí, Asociace společenské odpovědnosti nebo místostarosta města Kolín. „Velmi mne těší, že Burza filantropie budí zájem napříč republikou. Věřím, že budeme inspirací i pro další kraje, ukazujeme nové cesty spolupráce neziskovek a firem. Velký dík za pořádání burz proto patří Koalici nevládek Pardubicka a zúčastněným donátorům,“ sděluje Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor a taktéž pravidelný donátor Burzy filantropie. 

Pardubické burzy se poprvé zúčastnil i nový donátor Nadace ČEZ. „Jsme velice rádi, že jsme se mohli stát partnerem tak zajímavého projektu. Burza filantropie má nádhernou atmosféru, potřebné projekty neziskovek vždy rádi podpoříme. Už teď se těšíme na naši účast na příštích burzách,“ nechal se slyšet manažer Nadace ČEZ Ondřej Šuch. 

Burzu filantropie úspěšně ohodnotila expertka na sociální inovace Anna Kadeřábková, která je konzultantkou na Ministerstvu práce a sociálních věcí a ředitelkou Centra inovačních studií. „Burza byla fantastickým zážitkem, budeme rádi šířit její dobré jméno. Burza filantropie je důkazem, že nejlepší inovace vznikají ve spolupráci více sektorů, tedy neziskového, podnikatelského a veřejného. Bohužel zatím v České republice není tato spolupráce příliš rozvinuta oproti vyspělejším zemím. Pardubický kraj se díky této iniciativě řadí právě k těm vyspělejším. Věřím, že celá myšlenka burzy se odtud bude šířit i dále,“ podělila se o dojmy Anna Kadeřábková. 

Cyklus úspěšných Burz filantropie pokračuje 17. června v Chrudimi, v říjnu poté budou následovat burzy v Litomyšli a Ústí nad Orlicí. Všichni příznivci filantropie, firmy i soukromé osoby se mohou i nadále stát novými donátory Burzy filantropie a podpořit tak vznik veřejně prospěšných projektů neziskovek v Pardubickém kraji.


Naši partneři